Z materiałów video uczniowie radują się najbardziej.

Jestem pedagogiem z dwudziestoletnim stażem pracy. Lubię przekazywać wiedzę i moje serce rośnie, kiedy spoglądam na młodzież, która rozwija się pod moim nosem. Poświęcam tym dzieciakom niesłychanie dużo czasu, ale na pewno jest to warte tego. W momencie gdy prowadzę lekcję, podpieram się o ekrany projekcyjne, na których wyświetlam różne prezentacje, które przygotowuję sobie wcześniej w domu.

Doskonale wiem o tym, iż treści pokazane wizualnie łatwiej docierają do uczniów, niż samo gadanie nauczycieli. Poprzez to właśnie ekrany ramowe są tak pomocne przy prowadzeniu wykładów. Jestem w stanie na nich wyświetlić właściwie cokolwiek: treści graficzne, tekst do przeczytania, materiał video… Z filmów uczniowie cieszą się najczęściej. Ja z resztą również, bo dobry film, który w dodatku uzupełnia lekcje jest właśnie tym, co interesuje moich wychowanków.

Najwygodniejsze i najlepsze są dla mnie ekrany do zwijania. W klasie, w której prowadzę zazwyczaj zajęcia projektory są dokładnie w tym samym miejscu, gdzie tablica, zatem jeśli muszę coś napisać, muszę zwinąć ekran. Dzięki temu również zajmują one istotnie mniej miejsca, co jest bardzo istotne ponieważ klasy w mojej szkole są najczęściej małe. Moi szkolni koledzy i moje koleżanki prawdopodobnie nie podzielają niestety mojej pasji. To smutne, ponieważ sądzę, że fundamentem jest lubić swoją własną pracę. Oni jednakże jedynie na nią marudzą oraz wrzeszczą, iż ta dzisiejsza młodzież jest wredna i wcale nie chce się uczyć. Według Mnie to kwestia podejścia wykładowcy, który musi mięć pojęcie o tym jak mówić do nastolatków. Jeżeli ktoś ma nudne lekcje, gdzie wyłącznie opowiada dziwaczne regułki poprzez 45 min. to nie warto się temu dziwić, że nastolatkowie się cały czas nudzą oraz przeszkadzają.

Dziecko trzeba zaangażować w lekcje, zapewnić, że także się jest jej uczestnikiem, a nie tylko słuchaczem biernym. Dlatego tak bardzo przydają się ekrany ramowe! Gdy nastolatkowie wiedzą o tym, iż muszą na coś patrzeć i oprócz tego to coś jest kolorowe oraz fajne, natychmiastowo wyrażają zdecydowanie większe zaciekawienie określonym tematem. Gdyby tylko moi koledzy a także przyjaciółki zdawały by sobie z tego sprawę… Mówiłam im jakie błędy w nauczaniu robią, niemniej jednak oni nadal twierdzą, że nie w taki sposób ich na uczelni, więc mam się nie wtrącać. No cóż mogę powiedzieć, to ich sprawa. Potem mają za swoje, bo ich uczniowie ich nie lubią, obgadują, przydzielają zabawne przezwiska.

Ja jestem chyba lubiana, przynajmniej tak mi się wydaje. Co roku dostaję od nich mnóstwo kwiatów oraz prezentów z okazji zakończenia roku. Jakiś czas temu kwiatów było tak bardzo dużo, że raptem pomieściłam je w naszym małym mieszkaniu. Całe było wypełnione bukietami róż oraz tulipanów.

Z całą pewnością to wyjątkowo miłe, że moi wychowankowie tak mnie cenią, że wręczają mi podarunki, niemniej jednak pragnęłabym, aby tak samo szanowali innych nauczycieli. To, iż ekrany projekcyjne nie są czymś, czego chcą używać podczas swoich lekcji wszak nie oznacza, że są kiepskimi pedagogami. Mają ogromną wiedzą, którą chcą przekazywać swoim uczniom, ale nie do końca im to wychodzi i również nie w każdej sytuacji trzeba ich za to winić. Zdecydowana większość pedagogów to już starsze osoby, którym zaznajomienie się z innowacyjnymi technologiami po prostu sprawia kłopot.

Zobacz więcej: ekrany projekcyjne

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *