Wędkarstwo to hobby, jakie opiera się na łowieniu ryb na stosowny rodzaj wędki.

Łowienie to zainteresowanie dużej ilości ludzi. Ów niespotykany sport to dla mnóstwa osób pomysł na spokój, relaks, walkę jak również możność bycia bliżej z przyrodą. Jakie jesteśmy w stanie wyodrębnić rodzaje łowienia? Czym się między sobą wyróżniają? Jakie każde z tych rodzajów ma cechy szczególne?
Wędkarstwo to zajęcie, które opiera się na łowieniu ryb na właściwy rodzaj wędki. Pośród odmian wędkarstwa można wyróżnić sporty, które różnią się pośród innych metodą połowu, rodzajem przynęty, a także stanowiskiem połowu. Sport ten da się rozłożyć na:
– łowienie morskie,
– muchowe,
– podlodowe,
– spinningowe wędkarstwo,
– spławikowo – gruntowe,
– łowienie sumowe,
– trolling.
Każdy z tych sposobów ma rozpoznawalne dla siebie elementy oraz cechy.
Morskie wędkarstwo to jest popularny rodzaj wędkarstwa, w ciągu którego ryby łowione są na wędki z łodzi, wypływającej na otwarte wody. Dziedzina ta może być również uprawiana z plaży albo wybrzeża portu. Jednakże zazwyczaj uprawiana jest ona sposobem tak zwanym – kutrowym… wędki wyodrębnia się parę metod i strategii połowu. Bardzo sławną jest trolling – przy łowieniu z łodzi, jak również technika spławikowo – gruntowa – połów z nadbrzeży lub plaży. Specyficzną techniką praktykowaną tylko w wędkarstwie morskim jest połów na pilker pionowo, która polega na wykorzystaniu sztucznej, ciężkiej przynęty uzbrojonej w hak.
Wędkarstwo sumowe – jest to niezwykle atrakcyjna oraz młoda dziedzina łowienia, dotycząca łowienia sumów. Zajęcie to zobowiązuje do zapoznania kilku tajników wędkowania, a także zastosowania zawodowych przedmiotów wędkarskich. Najpopularniejszą techniką wędkarstwa sumowego jest łapanie na żywca. Charakteryzuje się ona czynnościami za pomocą pakietu spławikowego. Wabikiem do tego typu łowienia jest niewielka, żywa ryba, którą najczęściej jest ukleja, karaś, kiełb, leszcz, i tym podobne.
Dobre połowy uzależnione są również od pory wykonywania. Właściwy sezon gwarantuje większy sukces. Godzina ma też sporą rolę. Sumy żerują nocą, a więc to noc jest najkorzystniejszym czasem dla łowiących.

Wędkarstwo spinningowe – to popularna metoda łowienia amatorskiego oraz sportowego. Do połowów używa się kołowrotka, sztucznej zanęty i wędki. Metoda ta polega na naprzemiennym rzucaniu przynęty zahaczonej na haczyk i ściąganiu jej za pomocą wędziska. Osoba łowiąca może także podczas połowów poruszać wędką taki sposób, żeby wabik wyglądał na chorą, słabą, żywą rybkę. Spinningowa metoda służy w zasadzie do chwytania ryb drapieżnych takowych jak: sum, sandacz, szczupak, okoń, itp. Do połowu spinningowym sposobem potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, w jakim jest: wędka – stworzona z niedługiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o rozmiarze zależnym od typu łapanych ryb i przynęty, plecionek – typ linki zrobiony z wielu włókien, gumy – twistery – przynęta, błystki, obrotówki, rippery, woblery.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *