W jakich przypadkach powinniśmy natomiast przyjąć glukozaminę?

Glukozamina jest związkiem chemicznym o budowie prawie, że podobnej do glukozy, z tą różnicą, że przy 2 atomie węgla posiada ona aminową grupę (a nie hydroksylową, jak glukoza). Ten aminocukier jest monomerem chityny tworzącej między innymi ściany komórkowe grzybów a oprócz tego pancerzyki stawonogów. Oprócz tego odnajduje jednakże bardzo szerokie wykorzystanie w leczeniu dolegliwości ludzi, dlatego że jest także składnikiem chrząstki będącej elementem naszych stawów.

 

Prócz tego, że glukozamina naturalnie występuje w organizmie, bywa także spożywana pod postacią związków o wielkiej przyswajalności ,które nie kolidują z większością zażywanych preparatów. Nie znaczy to natomiast, że ten związek nie ma żadnych skutków negatywnych – może powodować dyskomfort, biegunkę a ponadto silne reakcje uczuleniowe.

 

W jakich sytuacjach warto jednak zażywać glukozaminę? Głównie we wstępnych etapach zwyrodnienia stawów, bo w przypadku postępującej choroby glukozamina może posiadać zbyt słabe działanie, aby przynieść pożądane rezultaty. Glukozaminę najlepiej jest stosować w połączeniu z chondroityną, gdyż wtedy działanie jej jest najsilniejsze.

 

Istnieje spór pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami zażywania glukozaminy, natomiast zażywanie jej profilaktycznie na pewno nie przyniesie negatywnych wyników.

Źródło: Glukozamina

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *