Śnieżnobiałe, zdrowe zęby

Zdrowe, białe zęby były definicją urody i zdrowia od dawnych czasów. Dawniej mogli się nimi pochwalić tylko nieliczni. Poniekąd znana z oszałamiającej urody cesarzowa Sisi nie chciała pokazywać swojego, jak mówią nie bardzo ładnego, uśmiechu. Na szczęście współczesna stomatologia daje szansę na doskonałe zęby praktycznie nam wszystkim…
Jak zadbać o swoje zęby codziennie?
Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak znaczący jest zdrowy i zbilansowany sposób odżywiania się. Należy dopilnować tego, aby spożyć dobrą dawkę wapnia. Niestety najświeższe badania dowodzą, iż Polacy zjadają każdego dnia wyraźnie zbyt mało wapnia wraz z jedzeniem, dlatego ważne jest przyjmowanie odpowiednich suplementów diety.
Bardzo często posiadamy także nieodpowiednie metody na pielęgnację…  Co więcej malutkie dzieci zdają sobie sprawę z tego, iż ząbki należy szczotkować systematycznie. Każde zaniedbania w tejże sferze prowadzą do dużych problemów z uzębieniem oraz jamą ustną.
Fachowcy rekomendują mycie zębów 3 razy na dzień. Po głównych posiłkach, to znaczy po śniadaniu, obiedzie oraz kolacji. Jednakże nie powinno się czyścić zębów bezpośrednio po jedzeniu.
Czyszcząc zęby wprost po posiłku jesteśmy wstanie sobie bardzo zaszkodzić, zniszczyć szkliwo, które w efekcie działania kwasów wytwarzających się podczas spożywania posiłku robi się bardziej miękkie. Najlepiej odczekać od 30 minut do godziny. Dzięki temu kwasy w ustach zostaną zneutralizowane, natomiast zęby będą miały czas na ponowne zmineralizowanie się.
Ogromnie znaczący jest także dobór właściwej szczoteczki do zębów.  Nie może ona być za bardzo twarda. Zęby szczotkujmy okrężnymi, spokojnymi ruchami. Dzięki temu precyzyjnie wyczyścimy zęby, a przy tym nie uszkodzimy dziąseł. Po wszelkim posiłku używajmy dentystycznej nici. Za pomocą tego pozbędziemy się resztek jedzenia, które pozostają w miejscach między zębami.
Kontrola oraz leczenie
Bardzo znaczące są też regularne kontrole u dentysty. Zjawiajmy się tam przynajmniej raz na pół roku. Przez to w razie konieczności, lekarz szybko zdoła wykonać właściwy zabieg. Zaś my uchronimy się od poważnych kłopotów, na przykład leczenia kanałowego, które nie jest przyjemne dla pacjenta oraz niestety niedrogie…
Biały uśmiech na wyciągnięcie ręki
Nowoczesna estetyczna stomatologia zapewnia nam wysokie możliwości. Bez problemu jesteśmy wstanie rozjaśnić swoje zęby, ale pamiętajmy, aby zrobić to w bezpieczny sposób, najlepiej pod opieką speca, a nie metodami domowymi. Te ostatnie są w stanie bardziej nam zaszkodzić niżeli wesprzeć, np. mogą osłabić szkliwo.
Zbyt częste bielenie może wywoływać nadwrażliwość zębów. Toteż przed wszelkim zabiegiem należy skonsultować się z zaufanym i poleconym dentystą. On najkorzystniej poradzi nam, których zabiegów powinniśmy się podjąć.

Reasumując ślicznym i zdrowym uśmiechem jest wstanie radować się ktokolwiek z nas. Wystarczy dokładna pielęgnacja oraz profilaktyka.

Autor: stomatolog Gliwice

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *