Msza święta to centrum chrześcijańskiego życia.

Msza święta dla bardzo wielu wierzących katolików to bardzo ważne wydarzenie w tygodniu. Msza to także według wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Chrystusa na ołtarzu. Są także różne typy takich mszy. Oprócz mszy, które odprawiane są w niedzielę, wyróżniamy jeszcze inne istotne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w jakich jako praktykujący katolik trzeba brać udział to głównie Wielkanoc, Boże Narodzenie, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku oraz Pierwszy dzień roku to także czas, kiedy ludzie wierzący idą na mszę świętą w kościele. Katolicy gromadzą się wtedy w swoich parafiach na mszy, żeby podziękować Panu Bogu za swoje dotychczasowe życie, różne sukcesy. Msza święta to centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwsza część to Liturgia Słowa po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa, jak również od wiernych, ponieważ według wiary chrześcijańskiej również jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Msza święta zaczyna się od procesji świątecznej, jeśli jest jakaś specjalna uroczystość. Potem kapłan wykonuje znak krzyża i wierni zgromadzeni w kościele powtarzają ten znak razem z kapłanem. Podobnie kończy się msza takim błogosławieństwem. Kolejnym krokiem jest też akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, iż jesteśmy grzesznikami. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do wspólnej modlitwy. Potem ksiądz dociera do głównej części eucharystii. Jest to pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie i liturgia słowa. Warto także zaznaczyć, iż dwa czytania nie zawsze są czytane. Na mszy świętej w tygodniu zazwyczaj kapłan ogranicza się tylko do jednego czytania. Psalm również nie za każdym razem jest identycznie śpiewany. Zależy to od tego, czy jest okres Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to inne są końcówki śpiewania psalmu. Wówczas w okresie przed Świętami Wielkanocnymi, w tak zwanym poście nie śpiewa się Alleluja. Natomiast w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele w trakcie mszy świętej śpiewa się kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza również napisane przez siebie kazanie. Kazanie jest tuż po przeczytaniu Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień taka wymowa jest inna.

 

Głównym punktem takiej mszy świętej jest również przyjęcie komunii świętej. Wtedy wszyscy wierni zbierają się zazwyczaj pod ołtarzem, gdzie ksiądz udziela komunii. Daje on komunię prosto z kielicha bezpośrednio do naszych ust. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, że wierni obecni na mszy przychodzą na środek a tam ksiądz albo kilku księży w zależności od ilości ludzi, przychodzą oraz rozdają tam komunię. W wierze chrześcijańskiej na msze ludzie przychodzą do kościoła całymi rodzinami. Już nawet małe dzieci są tam przynoszone, by od małego poznały swoją wiarę i kulturę. Zdecydowana większość tych maluchów przygotowywana jest do przyjęcia Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla praktykujących katolików.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *