Końcowym zadaniem jest zagęszczenie z użyciem wibratora płytowego.

Kostka brukowa to popularny oraz bardzo dobry materiał w budownictwie, którym możemy utwardzić a także upiększyć np. podjazd do garażu czy ziemię wokół grobu.

 

Ukladanie kostki brukowej Warszawa nie należy do czynności trudnych i dlatego można wykonać ją samodzielnie. Powinno się jednak pamiętać o kolejności etapów. W sumie jest ich 11. Po pierwsze dobrze jest wiedzieć, że zarówno fakturę jak również kształt kostki powinno się odpowiednio dopasować do sposobu eksploatowania nawierzchni. Kostka, jaka ma gładką powierzchnię jest odporniejsza na różne zabrudzenia. Natomiast ta o chropowatej powierzchni wymaga impregnacji (procesu zabezpieczającego kostkę przed między innymi niszczącym działaniem wilgoci). A jak wiele surowca będzie potrzebne? Takie rzeczy ustalimy po przeprowadzeniu pomiarów przeprowadzanych w terenie albo też, używając gotowego projektu.

 

Kolejnym etapem jest wybranie odpowiednich narzędzi do tej pracy. Jeśli mamy do czynienia z niewielką nawierzchnią, to wystarczy nam do pracy szpadel, grabie, taczki i ręczni ubijak. Do tego dochodzą również paliki, sznur , no i na 100% poziomnica. W innym przypadku, potrzebny będzie znacznie mocniejszy sprzęt, jak na przykład spycharko-ładowarka. Potem określamy nawierzchnię – ustalamy wymiary oraz łączną długość krawędzi. Następnie wyznaczamy tak zwany łuk, to znaczy określamy środek okręgu stycznego do jej prostych odcinków. Kolejną czynnością jest korytowanie. Trzeba usunąć na głębokość max. 20 centymetrów, warstwę gruntu wzdłuż konkretnej, planowanej ścieżki. W momencie kiedy już się z tym uporamy, powinniśmy osadzić krawężniki, bo zapobiegają one m.in. rozjeżdżaniu się kostki brukowej na boki. Zastosujmy do tego gotowe części płytowe. Siódmym krokiem będzie stworzenie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka ma być grubość? Grubość ta uzależniona jest od obciążenia, i od charakteru terenu. To jeszcze nie koniec. Następnym etapem jest przygotowanie tzw. powierzchni podkładowej (to warstwa wymieszanego cementu z piaskiem), a potem wyrównanie tej warstwy używając stosownego szablonu. Przedostatnim etapem jest kładzenie kostki brukowej poprzecznymi rzędami. Końcowym etapem jest użycie wibratora płytowego i zrobienie posypki z piasku (, która ma za zadanie wypełnienie dziur oraz stabilizację kostki).

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *