Kiedy pierwszy raz pojawić się w gabinecie dentysty?

Pierwszy raz u dentysty potrafi być niezwykle stresująca nie tylko i wyłącznie dla dziecka, ale także dla rodziców. W takim razie, by przyoszczędzić sobie niepożądanych nerwów warto przygotować dobrze swojego szkraba.
Kiedy po raz pierwszy pojawić się w gabinecie dentysty?
Fachowcy z USA polecają pierwszą wizytację przed ukończeniem pierwszego roku życia, zatem zanim pojawią się pierwsze ząbki. Przez co brzdąc będzie od pierwszych miesięcy życia zapoznany z widokiem gabinetu dentystycznego, będzie to dla niego zwykłe miejsce, takie jak restauracja lub sklep.
W wieku dwóch czy trzech lat, dzieciaczek powinien przejść tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wówczas w łagodnej i luźnej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, próbuje myć ząbki. Przez taką przyjazną atmosferę, odwiedziny w gabinecie dentysty będzie mu się dobrze kojarzyła.
Niezwykle istotna jest także rola rodziców. Powinni oni przedstawić malcowi, jak będzie wyglądała wizyta. Za wszelką cenę unikajmy kłamstw. Budujmy wokół samej wizyty dobre kojarzenia.
Możemy również oglądać bajki lub książeczki, które przyzwyczają pociechę do gabinetu dentysty. Powinno się też wymyślać różne gry. Można urządzić sobie wyścigi na szczotkowanie zębów czy zrobić przeglądy ząbków lalkom i pluszakom.
Rodzic też może umówić się na wizytę u dentysty oraz wziąć ze sobą pociechę i na własnym przykładzie zaprezentować, jak przebiega cała wizyta oraz, iż nie wiąże z nią się nic przerażającego.
Rodzice nie mogą wyczekiwać na chwilę, kiedy pojawi się ból ząbka. Wówczas pierwszy raz u dentysty będzie kojarzona z bólem i stresem, taki uraz jest wstanie pozostać maluchowi na lata. Pierwsza wizyta na fotelu dentysty, powinna ograniczyć się do przeglądu ząbków. To nic okropnego, a równocześnie pociecha zapoznaje się z tym nieco charakterystycznym siedziskiem oraz samym lekarzem… Leczenie zębów pozostawmy na kolejne wizyty.
Nagroda jest podstawą!
Istotne jest też postępowanie po samej wizycie. Należy nagradzać właściwe zachowanie naszej pociechy w czasie wizyty u dentysty. Nie powinna to być droga zabawka bądź gadżet elektroniczny. Może to po prostu być przytulas, pochwalenie lub buziak. Warto również na spokojnie pogadać z brzdącem o wizycie. Dzięki temu rodzic szybciej rozpozna ewentualne obawy dziecka. Warto także zorganizować wspólnie czas. Iść na spacer czy do kina. Takie miłe chwile pozwolą zrelaksować się zarówno dziecku, jak i rodzicom.
W jaki sposób jeszcze pomóc dziecku? Powinno się wziąć wraz z sobą przedmioty, które dopomogą nam rozproszyć niepokój. Może być to na przykład najbardziej lubiana maskotka czy inna błahostka. Dzięki temu gabinet zostanie chociaż trochę oswojony. Dziecko będzie miało obok siebie coś co zna oraz lubi.

Podsumowując wizyty dzieciaczka w gabinecie dentystycznym w ogóle nie muszą wiązać się ze stresem i łzami. Bardzo znaczące jest właściwe przygotowanie malucha. Dużą funkcję w tym wszystkim stanowią rodzice, którzy są ogromnym wsparciem dla malucha, który zazwyczaj obawia się doświadczeń, które są nowe.

Więcej: licówki Gliwice

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *