Jak rozsiewać nasiona?

Pszenica jest najpopularniejszym ze zbóż i tylko w Europie jej uprawa wynosi aż 47%. Potrzebuje najwyższej jakości ziemi. Nie mniejsze posiada także wybór właściwego przedplonu, czyli rośliny, która wyrasta na polu przed zasianiem na nim tak zwanej następczej rośliny. W sytuacji pszenicy znakomicie spisują się te z rodziny strączkowatych i oleistych. Materiał siewny należy odpowiednio wcześniej znakomicie przygotować, m.in. zabezpieczyć przed potencjalną łamliwością w późniejszym czasie.

W jaki sposób siać nasiona? Kluczowa zasada mówi, by plony nie zostały później zbyt gęsto porozmieszczane. Nasiona zbóż znajdujące się w ziemi za siebie muszą walczyć o odpowiednią ilość wody i składniki odżywcze (co jest ciężkie na przykład w w czasie suszy). W dodatku za ciasne umiejscowienie materiału siewnego przyczynia się do powstania chorób oraz dodatkowo znacznie ogranicza równomierne dojście światła do zbóż. Jeśli termin wysiewu zbóż z określonych względów się trochę opóźnił, ilość nasion musimy nieznacznie powiększyć (około 10-20% więcej niż wykazuje norma wysiewu w standardowym terminie). Siew pszenicy powinien odbywać się na głębokość od dwóch do czterech cm. Odległość między rzędami powinna zaś mieć od ośmiu do piętnastu cm.

Pszenica jest rośliną wymagającą i pomimo to uprawa pszenicy na nasiona nie należy do trudnych, to w ostatnim czasie ma na nią wpływ sporo aspektów, a przede wszystkim: gwałtowne zmiany pogodowe oraz wielkie amplitudy temperatur, których dawniej nie zdołało się doświadczać w aż tak ogromnym stopniu

Zobacz również: siew łubinu

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *