Kiedy jesteś w dalekiej podróży, miło jest posłać do swojej rodziny lub przyjaciół pocztówkę lub list.

Moc listów i skrzynek
Współcześnie bardzo często odchodzi się od standardowych sposobów przesyłania listów. Listonosz nie ma wcale łatwo, dlatego że z racji progresu techniki i internetu dużą popularność ma mailing. Onet, Interia. Gmail, o2, yahoo i sporo innych portali proponuje swoje własne skrzynki emailowe. E-mail jest pewną formą “listu” znacząco ułatwiającą komunikację. Jeśli się pomylisz, nie musisz na szczęście wyrzucać papieru – wystarczy, że naniesiesz stosowne poprawki do przygotowanego tekstu. Nie musisz w ogóle opuszczać mieszkania, ażeby wysłać komuś swoją wiadomość emailową. Wystarczy, kliknąć przycisk “wyślij”, i to co napisałeś wcześniej, będzie natychmiast przesłane do wybranego przez nas adresata. Jeżeli jesteś odbiorcą, odpowiedź na wysłany email możesz również dostać w każdej chwili. Nie trzeba wyczekiwać paru dni, zanim przyjedzie Pan listonosz z kawałkiem papieru albo fatygować się na pobliską pocztę.

Jednak w listach jest coś unikalnego, coś co wiąże się z ogromnym sentymentem. W momencie kiedy jesteś w dalekiej podróży, mile jest przesłać do swojej rodziny albo znajomych pocztówkę z podróży albo krótki list z widokiem z pięknych miejsc, w których obecnie się znajdujesz. Następnie, w momencie gdy już powrócisz do siebie, masz niesamowitą okazję do bardzo wielu cudownych wspomnień.

Pisanie listów związane jest z rozwojem wyobraźni a także większą cierpliwością niż stworzenie szybkiej wiadomości elektronicznej. Bowiem po coś ktoś stworzył skrzynki pocztowe, jeśli zamieszkujesz w domu czy też skrzynki lokatorskie, jeżeli mieszkasz w bloku na osiedlu. Miło jest zerknąć raz na jakiś czas i dowiedzieć się, że ktoś o Tobie nadal pamięta. Ciężej jest patrzeć, jeśli przychodzą na przykład wysokie rachunki za gaz, prąd czy wodę.

Skrzynki na listy mają różną formę oraz gabaryty. Najlepiej znana forma, którą kojarzy się częstokroć z różnych seriali – zwłaszcza maluchy pamiętają takie skrzynki pocztowe z kreskówek, to malowane na czerwono, półokrągłe skrzynki na listy znajdujące się tuż za posesją. Jednak w USA nie mają jasnych regulacji, jeżeli chodzi o pocztę i skrzynki pocztowe, dlatego mają one rzeczywiście bardzo często różnorodne barwy i różnorakie wymiary.

Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, dokładnie tak samo jak również w Wielkiej Brytanii skrzynki pocztowe są także czerwone, niemniej jednak bardzo często mają postać która przypomina kwadrat. Na skrzynce tej widnieje biały napis “Poczta Polska” a dodatkowo znaczek – żółta trąbka na niebieskim tle. Będziemy mogli zauważyć na niej również poprawnie zaadresowany list. O wiele więcej skrzynek jest na wsiach, niż w miastach. W państwach skandynawskich, Niemczech oraz Chorwacji skrzynki na listy są często w kolorze żółtym.

Skrzynki mogą znajdować się w różnych miejscach – jedne są montowane do ścian, inne do słupów a jeszcze inne do latarni. Kolejnym typem skrzynek pocztowych są specjalne skrzynki na listy euro, które nazywane są euroskrzynkami. Mają one charakter zbiorczy, częstokroć są zrobione z twardego metalu w kolorze srebrnym lub białym. Euroskrzynki koniecznie muszą spełniać wyznaczone normy które zawarte są w ustawie Ue. Są to regulacje które dotyczą ich rozmiaru a także otworu do którego trzeba wrzucić listy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *